Sdružení SPOTŘEBITEL.NET  tel: + 420 604 416 911, e-mail:  spotrebitel@spotrebitel.net, číslo účtu:  5314555001/5500  Raiffeisenbank IČ: 22875751   nejsme plátci DPH

  Potravinářská inspekce zakázala cukrovinky nebezpečné pro alergiky

  Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila společnosti Kaufland Česká republika v.o.s., aby neprodleně stáhla ze své tržní sítě nevyhovující potravinu Madison – Sušenky s kousky tmavé a mléčné čokolády a rozinkami v balení 150 g, datum minimální trvanlivosti do 12. 3. 2019, číslo šarže: L3181111, výrobce neuveden, země původu: Polsko.

   

  Analýza SZPI u odebraného vzorku prokázala přítomnost alergenu arašídy v koncentraci 2670 miligramů na kilogram (mg/kg). Výrobce na obal uvedl: „může obsahovat stopy arašídů“. Vzhledem k tomu, že naměřená koncentrace arašídů více než 100x překračuje množství uznatelné jako „stopy“, jedná se o potravinu, která představuje významné zdravotní riziko pro osoby s alergií nebo intolerancí na arašídy. Inspektoři SZPI proto nařídili stažení nevyhovující šarže ze všech poboček prodejce.

  Potravinářská inspekce dále nařídila společnosti VIOLET KANGAROO s.r.o., aby neprodleně stáhla z trhu a informovala všechny své odběratele o nevyhovující potravině ROSHEN, bublinková hořká čokoláda v balení 85 g, s datem minimální trvanlivosti do 30. 9. 2019, číslo šarže: 31.03.18 1, výrobce neuveden, země původu: Ukrajina.

  Analýza SZPI u odebraného vzorku prokázala přítomnost alergenu mléčná bílkovina v koncentraci 2970 mg/kg. Výrobce na obal neuvedl jakoukoli informaci o přítomnosti předmětného alergenu a jedná se proto o potravinu, která představuje významné zdravotní riziko pro osoby s alergií nebo intolerancí na mléčnou bílkovinu a inspektoři SZPI nařídili stažení nevyhovující šarže ze všech poboček prodejce a od jeho odběratelů.

  SZPI zahájí s kontrolovanými osobami správní řízení o uložení pokuty a v kontrolách segmentu bude pokračovat.

  Zdroj: SZPI